"Усе завжди закінчується добре. Коли щось закінчилося погано, отже, це ще не кінець."
Паоло Коельо

НОВИНИ


Інформація щодо всіх конференцій, семінарів, круглих столів, організатором (співорганізатором) яких є Інститут демографії ім. М.В. Птухи НАН України, розміщується на офіційному сайті Інституту. За інформацію, розміщену на інших джерелах без нашої згоди, Інститут відповідальності не несе.


50 відтінків свободи. Чому все більше українців обирають альтернативу шлюбу, а кількість весіль зменшилася втричі50 відтінків свободи. Чому все більше українців обирають альтернативу шлюбу, а кількість весіль зменшилася втричі

Інститут шлюбу в Україні зазнає краху — за останні 30 років кількість весіль зменшилася втричі, і ковід тільки загострив цю тенденцію. Тепер замість традиційного союзу співвітчизники віддають перевагу цивільному шлюбу з роздільним проживанням, полігамії або просто холостому життю.

«Є тренд: шлюб набуває нових форм, відбувається плюралізація сімейних стосунків, — пояснює Ірина Курило, заввідділом досліджень демографічних процесів Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи. — Але у нас шлюбність порівняно з Північною Європою і частково Західною вища, бо у них цей процес почався раніше».
За словами Курило, до України тільки почали доходити нові формати на кшталт відкритих або гостьових шлюбів, як і поліаморія — рівноправних стосунків трьох і більше партнерів.

https://nv.ua/ukr/ukraine/events/sim-ya-i-shlyub-v-ukrajini-chomu-za-30-rokiv-vesil-stalo-vtrichi-menshe-i-yak-zhivut-teper-pari-50152839.html

Названо кількість українців, які працюють, але живуть у бідностіНазвано кількість українців, які працюють, але живуть у бідності

Покращення ситуації із бідністю в 2021 році не очікується. В Україні рівень бідності серед громадян, які працюють, торік склав 42,4%. Саме стільки українців не змогли забезпечити гідне життя собі та своїй родині. Зі слів завідувачки сектору досліджень рівня життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН Людмили Черенько, цьогоріч поліпшення ситуації не очікується.

https://tsn.ua/groshi/nazvano-kilkist-ukrayinciv-yaki-pracyuyut-ale-zhivut-u-bidnosti-1760974.html


Уряд хоче реформувати пенсійну систему. Що зміниться і чи допоможе це пенсіонерамУряд хоче реформувати пенсійну систему. Що зміниться і чи допоможе це пенсіонерам

Кабінет міністрів хоче запровадити накопичувальну пенсійну систему у 2021 році "для зростання виплат у 2-3 рази". Наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Лідія Ткаченко пояснила, чи дійсно це слід зробити, і що це дасть державі та пенсіонерам.

"Запровадження накопичувальної пенсійної системи аж ніяк не може змінити ситуацію з пенсією, яка є зараз. Це питання не знімає потребу реформувати солідарну. До того ж треба відразу орієнтуватися, що солідарна система була, є і буде в майбутньому основним джерелом виплат майже 30% людей похилого віку, які є в нашій країні", — вважає науковиця.


Запис ефіру: http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?periodItemID=2789433

https://tsn.ua/groshi/nazvano-kilkist-ukrayinciv-yaki-pracyuyut-ale-zhivut-u-bidnosti-1760974.html

У Комітеті з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів обговорено виконання Стратегії подолання бідностіУ Комітеті з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів обговорено виконання Стратегії подолання бідності

Завідувач сектору досліджень рівня життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Людмила Черенько відзначила, що у 2021 році не очікується покращення ситуації. За її словами, потрібно напрацювати новий комплексний документ, вирішити проблему міжсекторальної взаємодії та враховувати процеси децентралізації.

https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/206097.html


ПРООН підтримує підприємниць та вдосконалює збір даних, дезагрегованих за статтюПРООН підтримує підприємниць та вдосконалює збір даних, дезагрегованих за статтю

Дослідження “Жінки та чоловіки на керівних посадах в Україні: 2017-2020” заклало міцне підґрунтя для подальших дискусій та пошуку спільних найбільш ефективних рішень для розширення економічних можливостей жінок.

”Жінки представлені в тих галузях, де доходи менші. Коли говоримо про керівні посади, то жінки обіймають нижчі посади,” – зауважила Елла Лібанова, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи М.В. Національної академії наук України.


https://www.ua.undp.org/content/ukraine/uk/home/presscenter/pressreleases/2021/undp-supports-women-entrepreneurs-and-improves-the-collection-of-sex-disaggregated-data.html

Скільки мертвих, живих і ненароджених українцівСкільки мертвих, живих і ненароджених українців

Як змінювалася кількість українців впродовж останніх 100 років? Якими були найпоширеніші причини смерті? Скільки українців загинуло під час двох війн та Голодомору? Чи вдалося СРСР, скасовуючи переписи та репресуючи науковців, приховати наслідки катастроф? І чому через 35 років в Україні може повністю змінитися етнічний склад населення?
У #безброму​ розмова із науковцем Інституту демографії Олександром Гладуном.

https://youtu.be/EePuwSyhFBg

Текстова версія інтерв'ю


Чому зникають села та як економічний розвиток впливає на демографіюЧому зникають села та як економічний розвиток впливає на демографію

Чому зникають села на Чернігівщині? Як економічний розвиток громад впливає на демографічну ситуацію? Про це говорили з Олександром Гладуном, заступником директора Інституту демографії та соціальних досліджень та Ратаном Ахмедовим, головою Корюківської територіальної громади.

https://youtu.be/T3oo76l0cb4


Людмила Слюсар: Кожна п’ята дитина в Україні народжується поза шлюбомЛюдмила Слюсар: Кожна п’ята дитина в Україні народжується поза шлюбом

Соціолог Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Людмила Слюсар розповіла УНІАН, чому українці не поспішають одружуватися, як на шлюбну традицію вплинула війна, скільки дітей в країні народжуються поза шлюбом та чи справді ранні шлюби не стійкі.

https://www.unian.ua/society/vesillya-ta-ranni-shlyubi-v-ukrajini-interv-yu-iz-sociologom-lyudmiloyu-slyusar-novini-ukrajini-11357251.html


Достойна заробітна плата, гідні та безпечні умови праці на будівництві – шлях до скорочення відтоку кваліфікованих кадрівДостойна заробітна плата, гідні та безпечні умови праці на будівництві – шлях до скорочення відтоку кваліфікованих кадрів

17 березня 2021 року, в рамках Міжнародної будівельної виставки InterBuildExpo-2021, відбулося засідання круглого столу на тему: «Достойна заробітна плата, гідні та безпечні умови праці на будівництві – шлях до скорочення відтоку кваліфікованих кадрів», організованого Будівельною палатою України та Профспілкою працівників будівництва та промисловості будівельних матеріалів України, в роботі якого взяли участь науковці Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України.
Завідувач сектору міграційних досліджень, кандидат економічних наук Олексій Позняк виступив з аналізом сучасних міграційних процесів в Україні, зокрема під впливом наслідків пандемії COVID-19.
Провідний науковий співробітник відділу досліджень людського розвитку, кандидат економічних наук Ірина Новак виступила з презентацією «Заробітна плата, міграція і продуктивність праці: стереотипи та реальність».


Українки народжують найменше в Європі, – експерткаУкраїнки народжують найменше в Європі

В Україні через продовжує скорочуватися народжуваність. Про це в коментарі ГолосUA заявила провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи Національної академії наук України Лідія Ткаченко.
За її словами, наразі народжуваність в Україні одна з найнижчих в Європі. Щоб українки частіше народжували потрібна стабільна економічна ситуація в країні.

«З огляду на сьогоднішню ситуацію, в країні продовжить знижуватися народжуваність, що призведе до скорочення населення», – каже експертка.
Також Ткаченко зазначила, що населення України скорочується через низьку тривалість життя, а також високий рівень смертності.

http://vsviti.com.ua/news/124140?fbclid=IwAR0aPX2O2IdqLvYZLKytf5SjgEbcgNQSDwjFr3pCTBRQBeee3nRTS2kj3Bo

Поки всі боролися з 'короною', у нас зросла смертність від онкології та серцево-судинних хвороб - Елла ЛібановаПоки всі боролися з "короною", у нас зросла смертність від онкології та серцево-судинних хвороб

12 березня виповнився рік з початку карантину на території України у зв’язку з поширенням коронавірусу. Про зміни в суспільстві за цей час, економічні тренди, психологічні та ментальні наслідки для українців "Апострофу" розповіла директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи, головний демограф України ЕЛЛА ЛІБАНОВА.

https://apostrophe.ua/ua/article/society/2021-03-15/poka-vse-borolis-s-koronoy-u-nas-vyirosla-smertnost-ot-onkologii-i-serdechno-sosudistyih-zabolevaniy---ella-libanova/38397


Лібанова: навіщо Україні потрібен перепис населення та який рівень освіти | Таким чиномЛібанова: навіщо Україні потрібен перепис населення та який рівень освіти
В програмі «Таким чином» Констянтин Матвієнко разом з директоркою Інституту демографії та соціальних досліджень Еллою Лібановою обговорили проблеми української освіти та з'ясували для чого владі потрібен перепис населення.

https://youtu.be/BPSGPSDs5SE


Журнал НВ називає 100 найуспішніших жінок УкраїниЖурнал НВ називає 100 найуспішніших жінок України
Журнал НВ презентує свій щорічний проєкт про 100 українок, які досягли вражаючих результатів у бізнесі, політиці, суспільному житті й інших значущих сферах. До списку Топ-100 успішних жінок України увійшли номінантки у восьми категоріях: політика, держчиновниці, бізнес, суспільство, корпоративний сектор, культура і медіа, шоу-біз, спорт.
Список опубліковано напередодні Міжнародного дня боротьби за права жінок, у № 8 журналу НВ (4 березеня 2021). До категорії суспільство списку ввійшла Елла Лібанова, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України, докторка економічних наук, академік НАН України.

https://nv.ua/ukr/ukraine/events/top-100-nayuspishnishih-zhinok-ukrajini-za-versiyeyu-zhurnalu-nv-novini-ukrajini-50145627.html


Презентація Моніторингового звіту з ЦСРШановні колеги,

Запрошуємо до участі у Презентації Моніторингового звіту з ЦСР, яка відбудеться
Лінк для підключення до конференції Zoom :
https://us02web.zoom.us/j/85982726499?pwd=TVBuckd3SjRHU0pRSlZoOUVoOTR0UT09

Ідентифікатор: 859 8272 6499
Код доступа: 382442

Порядок денний
Презентація моніторингу цілей сталого розвитку в Україні
ЦСР в Україні


Демографічна ситуація в Україні. Прогнози розвітку та наслідки.Демографічна ситуація в Україні.Прогнози розвітку та наслідки
Яка ж насправді демографічна ситуація в Україні? Які прогнози її розвитку та наслідки з якими нам доведеться стикнутися найближчі 20 років? Директор Інституту демографії та соц.досліджень імені М.В.Птухи НАН України, Елла Лібанова.

https://www.youtube.com/watch?v=8jW3ZtHHfRw


35 тисяч смертей пов'язують із коронавірусом35 тисяч смертей пов'язують із коронавірусом
Торік в Україні померли 616 835 осіб. Найбільше за останні п'ять років, повідомляє Державна служба статистики. 35 тис. смертей пов'язують із коронавірусом. Офіційно від інфекції зареєстрували 18,7 тис. померлих.

Смерті не від вірусу все одно пов'язані з епідемією. Відкладені операції, невчасна допомога, стреси, бідність — все дається взнаки, — каже Ірина Курило, завідувачка відділу досліджень демографічних процесів та демографічної політики ­Інституту демографії та соціальних досліджень.


https://gazeta.ua/articles/ukraine-newspaper/_35-tisyach-smertej-povyazuyut-iz-koronavirusom/1016719

В Україні формується спадкова бідність та посилюється нерівністьВ Україні формується "спадкова бідність" та посилюється нерівність
Академік НАНУ, доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України Елла Марленівна Лібанова поділилася своїми роздумами щодо перепису населення в Україні, демографічних змін останніх тридцяти років, бідності та прожиткового мінімуму, заробітчан та "моди на міграцію", нерівності та протестів у світі, карантину та коронавірусу, соціального капіталу, тіньової економіки.

http://www.ukrlife.tv/video/ekonomika/v-ukraine-formiruetsia-nasledstvennaia-bednost-i-usilivaetsia-neravenstvo-ella-libanova


Чому в Україні зменшується кількість шлюбів? Пояснює демографиняЧому в Україні зменшується кількість шлюбів?
Чи ще потрібні коханню узи Гіменея? За останні 30 років українці стали одружуватися втричі менше. А, якщо і беруть шлюб, то роблять це у більш дорослому віці. Чому так відбувається, в ефірі Українського радіо допомогла розібратися провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України Людмила Слюсар.

http://www.nrcu.gov.ua/news.html?newsID=95191


Є дві проблеми - експертка пояснила, чому населення України скорочуєтьсяЄ дві проблеми - експертка пояснила, чому населення України скорочується
Для покращення демографічної ситуації українцям не вистачає впевненості у завтрашньому дні. Коротка тривалість життя і низька народжуваність залишаються головними проблемами демографії в Україні. Про це в ефірі телеканалу "Україна 24" розповіла провідна наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАНУ Лідія Ткаченко.

"Як правило, головна увага в нас приділяється народжуваності, але основна наша проблема ще з радянських часів - коротка тривалість життя, і немає стабільної динаміки зростання, на жаль. Багато людей помирає навіть у працездатному віці, особливо чоловіки, тому велика різниця між кількістю жінок та чоловіків. Звичайно ж, проблема і в дуже низькій народжуваності, одній з найнижчих в Європі", - зазначила Ткаченко.
https://ukraina24.segodnya.ua/ua/obshestvo-news/7939-est-dve-problemy-ekspert-obyasnila-pochemu-naselenie-ukrainy-sokrashchaetsya

Елла Лібанова з днем народження

З днем народження, шановна Елло Марленівно!


Колектив Інституту демографії та соціальних досліджень щиро вітає Вас з цим чудовим святом!
Зичимо Вам міцного здоров’я, безмежної енергії та наснаги у Вашій професійній діяльності, нових наукових здобутків, успіхів у починаннях і звершеннях, родинного затишку, добробуту та чудового настрою!


Елла Лібанова11 лютого відзначають Міжнародний день жінок і дівчаток у науці. Свято засноване з метою досягнення повного і рівного доступу жінок і дівчат до науки. Річ у тім, що у світі серед науковців лише 28% жінок. В Україні цей показник вищий – 45%. Основна причина такого розподілу – стереотипи, що наука не жіноча справа.
Елла Лібанова - науковиця у галузі соціоекономіки, демографії та економіки праці, академік Національної академії наук України. Очолює відділення економіки НАН України та Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи. Вона фундатор кількох нових для національної науки напрямів досліджень: ринок праці, бідність і соціальне відторгнення, людський розвиток, які перетворилися на самостійні наукові школи.
Доробок Елли Лібанової налічує понад 500 наукових праць, зокрема, понад 60 у міжнародних виданнях ООН‚ Світового банку‚ ЮНІСЕФ‚ ПРООН, Міжнародної організації праці, Міжнародної організації з міграції, Фонду народонаселення ООН тощо.

https://ukraine.segodnya.ua/ua/ukraine/pyat-uspeshnyh-zhenshchin-uchenyh-ukrainy-1506358.html?fbclid=IwAR1r81AIfEq7F6pUQASkdKTIV2jbl8euWSfNtKo8Ud9wu1zOwz8Y-sVhNws


Жінки в науціЖінки в науці. 11 українок, відкриття яких змінили світ
Науковиця у галузі соціоекономіки, демографії та економіки праці, академікиня Національної академії наук України, докторка економічних наук, професорка, заслужений економіст України. Елла Лібановаакадемік-секретар відділення економіки Національної академії наук України і, до речі, перша і єдина членкиня президії Національної академії наук за 102 роки її роботи. Викладає соціальну статистику на економічному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Запровадила методику вимірювання людського розвитку на рівні областей, яку використовує Держкомстат для щорічних розрахунків.

https://rubryka.com/article/ukrainian-women-in-science/?fbclid=IwAR2tlEtdyZcTpjhG66AjujWp_0ps8bUVZFjmtWbZHpQUfezdga87ePaeevA


Електронна пропискаЕлектронна "прописка": експерт пояснив як працюватиме нововведення
Мінцифри з квітня вводить електронну зміну місця реєстрації. Як кажуть в народі, прописки. Зовсім скоро штампи в паспортах відійдуть у минуле, а для того , аби позначити місце проживання, досить буде заповнити на порталі заяву , вказавши місце фактичного проживання. Завідувач відділу міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи Національної академії наук України Олексій Позняк розповів про плюси та мінуси нововведення.

http://www.nrcu.gov.ua/news.html?newsID=95117


Елла ЛібановаЕлла Лібанова: Мінімальну зарплату потрібно підвищити вдвічі, але за рік
Пандемія коронавірусу змінила звичне життя мільйонів людей і світових економік не менше, ніж світові війни і економічні депресії. Про те, як локдаун вплинув на споживчі настрої українців, чи буде нова хвиля трудової міграції і як це позначиться на вітчизняній економіці, «Мінфіну» розповіла директор Інституту демографії та соціальних досліджень, академік НАН України Елла Лібанова.

https://minfin.com.ua/ua/2021/02/02/59224942/
https://minfin.com.ua/ua/2021/02/03/59507886/


Елла Лібанова на інтерв’ю для 112 каналуНе може бути в країні, де низькі зарплати, високе пенсійне забезпечення. Це неможливо! - Лібанова
Директор Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова в інтерв'ю 112 каналу про українських пенсіонерів

https://video-ua.112.ua/ne-mozhe-buty-v-kraini-de-nyzki-zarplaty-vysoke-pensiine-zabezpechennia-tse-nemozhlyvo-libanova-341750.html
https://www.youtube.com/watch?v=vb0ZWc70gOk


Елла ЛібановаКритичний ріст до 51%: демограф розповіла про вплив карантину на бідність в Україні
Бідність в Україні довгий час залишається однією із найболючіших проблем всередині суспільства. Ще влітку 2020 року Держстат опублікував дані, згідно з якими майже дві третини українців (65,3%) вважають себе бідними. Серйозні статистичні зміни відбулися вже після початку карантину в Україні. Скільки українців відчувають себе бідними, і якими є критерії бідності в Україні, в ексклюзивному інтерв’ю Фактам ICTV розповіла керівник Інституту демографії України імені Птухи, академік та економіст Елла Лібанова.

https://fakty.com.ua/ua/ukraine/20210201-krytychnyj-rist-do-51-demograf-rozpovila-pro-vplyv-karantynu-na-bidnist-v-ukrayini/


Діти в епоху Голодомору30 січня 2021 року відбувся науковий "Seminarium" на тему «Діти в епоху Голодомору: втрати, стратегії виживання, пам’ять". Семінар був організований Українським науково-дослідним та освітнім центром вивчення Голодомору (HREC) та проходив онлайн.
Одним із спікерів була Наталія Левчук, головна наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ ім. М.В. Птухи. Вона презентувала результати дослідження втрат серед дітей через надсмертність унаслідок Голодомору в Україні в 1932-1934 рр. з фокусом на повікових, регіональних особливостях та відмінностях у структурі втрат міського й сільського населення.


Смертність від коронавірусуСмертність від коронавірусу: академік розповіла про проблему з цифрами
У мене величезна кількість питань до статистики коронавірусу, зазначила Лібанова. Академік НАН України, директорка Інституту демографії Елла Лібанова в ефірі телеканалу «Україна 24» розповіла про проблему обчислення статистики смертності від коронавірусної інфекції.

«У мене величезна кількість питань до статистики коронавірусу. По-перше, за впливом COVID-19 на смертність можна буде судити, коли ми отримаємо дані за рік за загальною кількістю померлих від усіх причин. І вкрай би бажано з розподілом за віком. Тому що якщо навіть загальна кількість померлих не збільшилася, але почали вмирати в значно молодшому віці, і це якимось чином можна пов'язати з COVID-19, це погано», - зазначила академік.
Деталі за посиланням:
https://ukraina24.segodnya.ua/ua/obshestvo-news/7606-smertnost-ot-koronavirusa-akademik-rasskazala-o-probleme-s-ciframi

міграція населенняДля збільшення чисельності населення ми можемо сподіватись лише на міграцію в Україну
Елла Лібанова: Те, що чисельність населення України буде скорочуватись, демографи зрозуміли наприкінці 60-х років. Для того, щоб ситуацію змінити — місяця недостатньо.
Навіть якщо буде локдаунівський бебібум, то це принципово тенденцію не змінить.
На що ми можемо сподіватися, якщо ми хочемо збільшити кількість населення — це на міграцію. Інших шляхів у світі ще не вигадали.

https://hromadske.radio/podcasts/drive-time/dlia-zbil-shennia-chysel-nosti-naselennia-my-mozhemo-spodivatys-lyshe-na-mihratsiiu-v-ukrainu-demohrafynia


Лібанова

25.01.2021

"Це кошик минулого життя", – Людмила Черенько про розмір прожиткового мінімуму в Україні
За яким принципом розраховується прожитковий мінімум та які соціальні виплати залежать від його розміру в ефірі Українського радіо розповідає завідувачка сектора дослідження рівня життя – Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України Людмила Черенько.

http://www.nrcu.gov.ua/news.html?newsID=95003


Лібанова

25.01.2021

Елла Лібанова, демограф: Україна може рухатися швидше. Якщо не змінювати напрям і правила.
У 2000-х ми вважали, що головне для успіху – впливові родичі та вміння обходити закон. Зараз на перший план виходить знання іноземної мови, – каже Елла ЛІБАНОВА, науковиця в галузі соціоекономіки, демографії та економіки праці.

https://rozmova.wordpress.com/2021/01/25/ella-libanova-13/


11.01.2021

За перше півріччя 2020 року рівень бідності в Україні зріс із 41% до 51%. Від чого залежить рівень бідності населення та як зростання мінімальної зарплати може перезапустити економіку в ефірі Українського радіо розповідає завідувачка сектору дослідження рівня життя – Інститут демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України Людмила Черенько.

http://www.nrcu.gov.ua/news.html?newsID=94913


04.01.2021

У державному бюджеті заплановано 195 мільярдів гривень витрат на Пенсійний фонд України. Як повідомляють у Мінсоцполітики, у 2021 році в Україні заплановано п’ять етапів підвищення пенсій, а їх перерахунки почнуться вже з 1 січня. З 4 січня 2021 року вже розпочнеться виплата січневих пенсій. Більше про підвищення соціальних виплат в ефірі Українського радіо розповіла провідна наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України Лідія Ткаченко.

http://www.nrcu.gov.ua/news.html?newsID=94880