Міжнародна наукова конференція
"Голод в Україні у першій половині ХХ століття: причини та наслідки
(1921–1923, 1932–1933, 1946–1947 рр.)"

golodomor20-21 листопада 2013 року Інститутом демографії та соціальних досліджень ім.М.В.Птухи НАН України спільно з Інститутом історії України НАН України, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка та Національним університетом «Києво-Могилянська академія» було проведено Міжнародну наукову конференцію «Голод в Україні у першій половині ХХ століття: причини та наслідки (1921 – 1923 рр., 1932 – 1933 рр., 1946 – 1947 рр.)».
Усього на конференцію було представлено 51 доповідь (54 учасники), більшість з яких учасники оголосили особисто. Робота конференції проводилась як у режимі пленарних, так і секційних засідань:
На відкритті конференції з вітальним словом виступили директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України Елла Лібанова, ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Леонід Губерський, директор Інституту історії України НАНУ Валерій Смолій, директор Українського інституту національної пам’яті Валерій Солдатенко, відомий український філософ, академік НАНУ Мирослав Попович.

З презентаціями виступили вчені та відомі зарубіжні дослідники з США, Франції, Австралії, Росії:
Науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Омелян Рудницький та головний економіст Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Алла Савчук - «Голод в Україні в першій половині ХХ століття у демографічному вимірі».
Директор Українського наукового інституту Гарвардського університету, професор Сергій Плохій – «Електронний Атлас Голодомору: перші підсумки досліджень». З інтерактивними картами та «Атласом Голодомору» можна познайомитись на сайті Гарвардського університету http://gis.huri.harvard.edu
Співробітник Українського наукового інституту Гарвардського університету Генадь Побережний«Картографування Голодомору в Гарвардському університеті».
Науковий співробітник Чернігівського історичного музею ім. В.В. Тарновського Микола Горох«Валютні операції торгсинівських установ (на прикладі Чернігівської облконтори)».
Доцент кафедри історії Республіканського вищого навчального закладу «Кримський інженерно-педагогічний університет» Григорій Кондратюк«Кримські татари в умовах голоду 1921-1923 років».
Вчитель історії Загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 11 Микола Бривко«Голод 1946-1947 років на Донеччині (регіональні особливості)».
Аспірантка кафедри історії України Житомирського державного університету імені Івана Франка Наталія Єфимчук«Передумови та наслідки голоду 1946–1947 рр. на Житомирщині».
Провідний науковий співробітник Інститут телекомунікацій та глобального інформаційного простору НАН України Олексій Рогожин – «Суспільні наслідки керованих «голодоморів» в Україні: підходи до структурного аналізу».
Завідувач лабораторією Інституту геронтології НАМН України Володимир Войтенко, головний науковий співробітник Інституту геронтології НАМН України Анатолій Писарук та завідувач лабораторією Інституту геронтології НАМН України Олександр Вайсерман«Вікова смертність жителів України, ранній розвиток яких припав на період Голодомору 1932-1933 рр.»
Заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Олександр Гладун«Вплив голоду у ХХ столітті на чисельність населення України».
golodomor Професор Wheatcroft G. Stephen«Mapping crude death rates in Ukraine in 1933 and explaining the raion patterns»
Провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Наталія Левчук«Районна диференціація втрат населення України унаслідок голоду в 1933 році».
Професор Університету Північної Кароліни Олег Воловина,– «Помісячний розподіл демографічних втрат внаслідок голоду 1933 року в Україні».
Старший науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті Віталій Огієнко«Голодомор як історична травма».
Професор кафедри Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Петро Брицький«Соціальні, моральні і психологічні наслідки періодів голодомору в Україні у ХХ ст.»
Науковий співробітник Інституту суспільних досліджень Ірина Рева«Ідентифікація з агресором частини українського селянства як психологічний наслідок Голодомору 1932-1933 років».
Заступник директора Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України Олександр Майборода«Колабораціонізм в Україні під час Голодомору та його вплив на етнічну свідомість українців».
Доцент кафедри історії України Криворізького національного університету Наталія Романець«Самосуди в українському селі в умовах Голодомору 1933 р.».
Провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В.Птухи НАН України Людмила Слюсар«Наслідки соціальних катастроф 1930-х років для української сім’ї».
golodomor Суддя Федерального Суду Претензій США Богдан Футей«Визнання Голодомору геноцидом: міжнародні конвенції, договори та судові рішення»
Аспірантка Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України Катерина Бондар«Legal recognition of the Ukrainian famine of 1932-1933».
Завідувач кафедри міжнародного права Національного університету «Києво-Могилянська академія» Мирослава Антонович«Голодомор 1932-1933 років в Україні як геноцид української нації: суб’єктивна сторона злочину».
Старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України Георгій Папакін«Чорні дошки» в політиці Голодомору-геноциду 1932–1933 років в Україні».

Робота конференції засвідчила поглиблення досліджень різних аспектів голоду в Україні у першій половині ХХ століття та розширення їх спектру. Конференція стала важливою сходиною на шляху як подальших наукових розвідок, так і подолання суспільством стану «постгеноцидності».

golodomor

За матеріалами конференції було видано збірник: «Голод в Україні у першій половині ХХ століття: причини та наслідки (1921–1923, 1932–1933, 1946–1947): Матеріали Міжнародної наукової конференції. Київ, 20–21 листопада 2013 р.» / Ред. кол.: М. Антонович, Г. Боряк, О. Гладун, С. Кульчицький. НАН України. Інститут демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи, Інститут історії України; Київський національний університет імені Тараса Шевченка; Національний університет «Києво-Могилянська академія». – К., 2013. – 364 с. ISBN: 978-966-02-7025-1.
Анотація:
У збірці представлені матеріали конференції, на якій вперше всебічно розглянуті три найбільш руйнівні для українського соціуму голодомори, які відбулися у першій половині минулого століття. У першій частині розглядається загальна картина голодувань та її територіальні особливості, що створює всебічну картину перебігу цих трагічних подій. Друга частина присвячена розкриттю питання юридичної кваліфікації Голодомору 1932–1933 рр. в Україні як геноциду. Третя частина присвячена методологічним підходам визначення та оцінкам демографічних втрат внаслідок голодоморів з їх диференціацією по різних територіях. Остання – четверта – частина акумулює в собі матеріали, у яких досліджуються соціально-психологічні наслідки голодоморів для українського суспільства.
Видання призначена для науковців, викладачів, студентів та всіх, хто цікавиться проблематикою голоду в Україні і небайдужий до майбутнього своєї країни.
Завантажити збірник

Посилання на конференцію в новинах:
http://5.ua/holodomor/67107-U-KYIEVI-PREZENTUVALY-ELEKTRONNYI-ATLAS-HOLODOMORU;
http://www.ukurier.gov.ua/uk/news/v-kiyevi-prezentuvali-elektronnij-atlas-golodomoru/
http://dt.ua/UKRAINE/nove-doslidzhennya-nan-ukrayini-ocinilo-vtrati-vid-golodomoru-u-4-5-milyona-osib-132305_.html

Відеоматеріали:
Виступ Л.Губерського
Виступ В.Смолія
Виступ М.Поповича
Виступ В.Солдатенка
Виступ Е.Лібанової
Виступ Р.Сербіна
Виступ С.Кульчицького
Виступ В.Василенка
Виступ О.Рудницького
Виступ В.Сергійчука
Виступ Ю.Писаренка

Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України